12 ilden 37 öğrenciyi İstanbul’un kültür hayatıyla...

12 ilden 37 öğrenciyi İstanbul’un kültür hayatıyla tanıştırdılar

İyilik İçin Sanat Derneği, 'Anadolu’dan İzlenimler' projesi ile 12 ayrı üniversiteden 37 genci kültür ve sanat sezonunun en zengin haftasında İstanbul'da ağırladı.

Reklam
24 Eylül 2017 - 09:14
Reklam

Öğrenciler 12. Contemporary İstanbul'u,  15. İstanbul Bienali’ni ve Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Aİ Weiwei sergisini gezdiler. Derneğin Başkanı Selin Bozkurt, 5 yıl içinde hedefimiz olan 180 öğrenciye ulaşmak istediklerini belirterek, "Biz bu öğrencileri İstanbul’a getirdik ve bundan sonra Anadolu’daki 12 şehre gideceğiz. Her ay bir şehre gitme hedefimiz var. Her ay bir şehre gidip öğrencilerimizi yerlerinde göreceğiz, sanatın daha geniş çevrelere ulaşmasını sağlayacağız" dedi.

Genç sanatçıların eğitimini desteklemek amacıyla Anadolu'nun çeşitli şehirlerindeki güzel sanatlar fakültelerinde eğitimlerini sürdüren, maddi olanakları kısıtlı, başarılı 37 öğrenciyi İstanbul’a getirdiniz ve 13-16 Eylül tarihleri arasında çeşitli sanat ortamlarında ağırladınız. Öğrenciler nelerle karşılaştı?
Van Yüzüncü Yıl, Malatya, Kayseri Erciyes, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Düzce, Diyarbakır Dicle, Şanlıurfa Harran, Çankırı Karatekin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Antalya Akdeniz, Mardin Artuklu ve Mersin üniversitelerinin Güzel Sanatlar Fakülteleri'nden gelen başarılı 37 genç sanatçı adayını İstanbul'da ağırladık. Genç sanatçı adayları 13-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul'daki kültür, sanat ortamına ilişkin fikir edinme, sanat galerileriyle tanışma, sanatçılar ve sanatseverlerle sohbet etme imkânı buldular. Ziyarete katılan öğrencilerin İstanbul'daki izlenimleri ve elde ettikleri bilgiler doğrultusunda 2 ay içerisinde üretecekleri eserler, ‘Anadolu'dan İzlenimler’ adlı sergide toplanarak taçlandırılacak ve geniş kitlelere duyurulacak.

Proje nasıl gelişti? Temel ulaşmak istediğiniz öğrenci sayısı ne bu projenin ardından?
Sanatın erişilebilir kılınması için 5 yıl içinde hedefimiz olan 180 öğrenciye ulaşmak istiyoruz. Her hafta bir sanatçının atölyesini ziyaret ediyoruz ve bu ziyaretlerin birinde ressam Kadir Akyol, “Keşke siz bu projenizi Anadolu'ya da yaysanız” gibi bir fikir ortaya attı. Kadir Akyol'un da önerisi ile bizim de aklımızda olan Anadolu'ya yayılma projesini gerçekleştirme fırsatı bulduk. Amacımız Türkiye'nin en önemli etkinliklerinin gerçekleştiği sanat haftasında öğrencileri buraya getirmekti. Öğrenciler 12. Contemporary İstanbul'u, 15. İstanbul Bienali'ni ve Sakıp Sabancı Müzesi'ndeki Ai Weiwei'yi gezdiler. Bu süreç içerisinde İyilik İçin Sanat Derneği'nin atölyesinden 6 genç sanatçı 37 öğrencimize gezileri esnasında mentörlük ettiler. Biz bu proje ile birlikte kocaman bir aile olduk.

 

selinbozkurt


Böyle bir etkinlik ilk defa yapılıyor değil mi?
Evet ilk defa yapılıyor. Ziyaret ettiğimiz 100'ü aşkın sanatçıdan öğrendiğimize göre bu çapta bir etkinlik daha önce hiç yapılmamış.

ÖĞRENCİLERİ YÜREKLENDİREN BİR PROJE

Çocukların grup atmosferi ve yaklaşımları nasıldı?
Çok güzeldi. Üyelerimiz, atölyede sanat üretimlerine devam eden genç sanatçı adaylarımız, geçen yıl yurtdışına gönderdiğimiz Mimar Sinan Üniversitesi öğrencilerimiz ve yıl boyunca ziyaret ettiğimiz sanatçılarla beraber kendilerini karşıladık. Derneğimizi ve projemizi tanıttık. Bu program sayesinde ayrıca 37 arkadaşımızın her birine söz verdik, herkes kendini tanıttı ve duygularını ifade etti. Kadir Akyol'a ve Yönetim Kurulu Üyemiz Nermin Aşçıoğlu'na destekleri için plaketlerini takdim ettik.

İstanbul dışında güzel sanatlar fakültesinde okuyan öğrencilerin sanata yaklaşımı ile İstanbul'daki öğrencilerin yaklaşımı arasında ne gibi bakış farkı var sizce?
Program çerçevesinde öğrencilerin hepsini dinledik, pek çoğunun en büyük sıkıntısı bulundukları ortamda ne bir galeri ne de bir müze olmaması. Bugüne kadar düzenlenen fuar, bienal ve sergileri sosyal medyadan takip etmişler. Öte yandan üretim yapacak boya ve tuval bulmakta zorluk çektiklerini dile getirdiler. Öğrenciler, bu projenin kendilerini çok yüreklendirdiğini ve geliştirdiğini ifade ettiler.

 

iyilikicinsanat2


Bundan sonraki amacınız ne projeyle ilgili?
bundan sonraki amacımız şu olacak; biz bu öğrencileri İstanbul'a getirdik ve bundan sonra Anadolu'daki 12 şehre gideceğiz. Her ay bir şehre gitme hedefimiz var. Her ay bir şehre gidip öğrencilerimizi yerlerinde göreceğiz, sanatın daha geniş çevrelere ulaşmasını sağlayacağız, öğrencilerimiz elçilerimiz olacak, bağımız daha da güçlenecek. Ayrıca onların o bölgelerde beslenmesi de çok önemli. Sanatı sadece İstanbul olarak düşünmemeliyiz, onlar çok daha doğal bir ortamda kendi sanatlarını gerçekleştiriyorlar. Tek ihtiyaçları olan bizim enerjimiz ve desteğimiz. Çünkü Hakkari'de güzel sanatlar okumak büyük yürek ister, orada ne aile ne de çevre sanattan arkadaşlarımızın ifade ettiği üzere; anlamadığı için destek olamıyor.

2 AY SONRA TEKRAR GELECEKLER

Temel sanatsal üretim motivasyonu açısından siz dernek olarak onlara neler kattığınızı bir cümleyle özetleyebilir misiniz?
Çok net. Biz tarif ederken onlardan şunu duyduk, “Yalnız olmadığımızı anladık.” Ziyaret ettiğimiz sanatçılardan da görüyorduk ki, sanatçılar tek başına bir fabrika gibiler. Üretecek, pazarlamasını yapacak, satacak, bu işi döndürecek ve sergisini yapacak. Ne kadar zor bir şey gerçekten, bir de bunu İstanbul'da değil örneğin Hakkari'de yaptığınızı düşünün.

 

iyilikicinsanat3


Sergi açıldığı zaman 37 öğrenci tekrar gelecekler mi?
Arkadaşlarımız sergi sebebiyle tekrar gelecekler. Üretecekleri eserleri heyecanla bekliyoruz. Bu vesile ile dernek olarak çok değerli, kapsamlı bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Burada amacımız öğrenci ile dernek arasında olan bağın güçlendirilmesi, kendilerinin arkalarında güçlü bir yapının olduğunun hissini vermek aynı zamanda… Düşünün Anadolu'nun bir şehrindesiniz, yaptıklarınız İstanbul'daki sanatseverler tarafından önemseniyor, takip ediliyor.

Kaynak: sözcü
Bu haber 2045 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÖDED'den uyarı: “Faturalarınızı, BDDK tarafından yetkilendirilmiş ödeme kuruluşlarında ödeyin”
ÖDED'den uyarı: “Faturalarınızı, BDDK tarafından...
Türkiye’nin iktidar değil muhalefet sorunu var
Türkiye’nin iktidar değil muhalefet sorunu var