7’den 70’e herkesin sporu, ORYANTİRİNG

7’den 70’e herkesin sporu, ORYANTİRİNG

TÜRKİYE’DE YAKIN BİR ZAMANDA ORGANİZASYON VAR MI ?

Reklam
12 Ekim 2017 - 12:05
Reklam

Kemer’de Oryantiring sporunun kısa ve uzun vadeli planları, sorunları ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı  Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı, yönetim ve denetim kurulu üyeleri , kurul başkanları, federasyona bağlı 74 il temsilcisi ile 131 spor kulübü temsilcisinin katıldığı 3 günlük toplantı gerçekleşti. 2000’li yıllarda Türkiye’de yapılmaya başlanan ancak adı daha yeni yeni duyulan Oryantiring sporunu Federasyon Başkanı Hacer Akyüz ile konuştuk.

BİZE ORYANTRİNGTEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?

Oryantiring harita ve pusula yardımıyla koşarak, bisikletle, yelkenle ve tekerlekli sandalye ile yön bulmaktır. Bu yarışmayı 7’den 70’e farklı yaş gruplarıyla gece ve gündüz yapılabilen bir kitle sporudur.

ORYANTİRİNG TÜRKİYE’DE KAÇ YILINDA BAŞLADI?

70’li yıllardan bu yana askeri personel bunu yapıyordu. Fakat 2000’li yıllardan sonra kişiler tek tek Ankara’da başlamak üzere il faaliyetlerine katıldı. Onun dışında 2002 yılından bu yana dağcılık federasyonu çatısı altında devam ederken,  2006 yılında tam özelliğe kavuştuk. Şuan özel federasyon olarak  devam ediyoruz.

TÜRKİYE’DE YERİ NASIL?


Türkiye’de sürekli yükselen bir kitle var. Yaklaşık bu vakite kadar 17 bin civarında lisanslı sporcumuz oldu. Bunların tabiki hepsi aktif değil. Türkiye’nin sınav sistemi yüzünden yarışı katılım sayısı artıp, azalıyor.  Bir sezon içerisinde 17 bin lisanslı sporcudan sadece 2-3 bini aktif oluyor. Hakem, antrenör ve kulüpleşme sayısında sürekli artış var. Şuan için bir önceki yıl yaklaşık 47 kulüp oy kullanırken, bu yıl toplantımıza 131 kulübü davet ettik. Yani sürekli artan bir iğme seyrediyoruz. 


SPORCU OLMAK İÇİN KRİTERLERİNİZ VAR MI?


Hayır 10 yaşından itibaren lisans çıkarma hakkına sahip ve hiçbir ücret ödemesi gerekmiyor. Sadece bir eşofman ve bir spor ayakkabısıyla gelmesi yeterli.

TÜRKİYE’DE YAKIN BİR ZAMANDA ORGANİZASYON VAR MI ?

Türkiye de önümüzdeki hafta Samsunda birinci kademe yarışmalarımız var Türkiye şampiyonasının seçim ayaklarından bir tanesi. Ama uluslararası boyut diyorsanız, Akdeniz ülkeleri oryantring şampiyonaları Mısırda yapılacak. Şubat ayında Mısıra gidecek bir ekibimiz olacak . Bununla birlikte 4 Şubat’ta Finike ‘de dünya sıralamasında puan veren yarışımız olacak. Türkiye’de uluslararası organizasyonla ilgili olarak 2019 yılında Erzurum’da Avrupa Kayakla Oryantiring şampiyonası ve dünya kupasının bir ayağına ev sahipliği yapacağız. 2020 yılında Kocaeli’nde gençler dünya şampiyonası gerçekleştireceğiz. En büyük yarışma organizasyonu büyükler ve gençler dünya şampiyonasıdır. Yani en büyük yarış organizasyonunu Türkiye’de 2020 yılında gerçekleştireceğiz. 


BU SPORLA İLGİLİ GEREKLİ DESTEĞİ BULABİLİYOR MUSUNUZ?

Özel federasyon olarak yaklaşık 2006 yılından bu yana 11 yıldır bu işi yapıyoruz. Bu süre içerisinde tanıtım ve farkındalık yaratma adına tabi ki daha çok yol katetmemiz gerekiyor. Seyircisi olmadığı için tanıtım boyutunda biraz zorlanıyoruz. Seyirci kitlesine hitap eden bir topluluk değiliz. Ama gece yarışları ve şehir oryantiringiyle biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. Tabi ki tanıtımı çok daha fazla arttırmalıyız. Bunun içinde ekstra çaba sarfediyoruz.

KAÇ İLDE YAPILANMA VAR?


Şuan için 76 ilde net temsilciliğimiz var. Ancak, atama gören ve görev yeri değişikliği olan temsilcilerimiz var. Onlarla birlikte 81 ili buluyoruz. 


BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ NELER ?


Birçok konuda hedefimiz var. Öncelikle geçmiş yıllarda da takımım olan bayan milli takım sporcularından olimpik başarıyı çok arzu ediyorum. Yani biz dünya şampiyonasında kürsüde yer almak istiyoruz.

Bu haber 1695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kışlık Konserve Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde
Kışlık Konserve Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde
Antalya Devlet Opera Ve Balesi Yeni Sanat Sezonunu “Carmına Burana” İle Açıyor
Antalya Devlet Opera Ve Balesi Yeni Sanat Sezonunu “Carmına...
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d