AKP’den YSK harekatı

AKP’den YSK harekatı

2019 seçimleriyle ilgili hazırlıklarını sürdüren AKP, YSK'yla ilgili de yeni bir düzenleme planlıyor. 15 maddeden oluşan tasarıyla AKP, YSK'nın yapısını değiştirmeyi hedefliyor.

Reklam
13 Kasım 2017 - 09:06
Reklam

Özellikle son seçimlerde aldığı kararla muhalefet partilerinin tepkisini üzerine çeken Yüksek Seçim Kurulu, AKP’nin de hedefinde. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; yeni bir çalışma başlatan AKP, YSK’nın yapısını değiştirmeyi hedefliyor. 15 maddeden oluşan yeni bir tasarı hazırlığı içerisinde olan AKP, YSK için bağımsız bir teşkilat yasası çıkarmayı hedefliyor.

BAZI ÜYELER TBMM TARAFINDAN SEÇİLECEK

Hazırlığı süren tasarıda YSK’nın üye seçiminde değişiklik olmayacağı söylenmekle birlikte üyelerin bir kısmının TBMM tarafından seçilmesinin gündeme gelebileceği ileri sürülüyor. Anayasa değişikliğine uyum yasaları üzerindeki çalışmalarını sürdüren AKP yönetimi, seçim mevzuatındaki değişikliklerin yanı sıra YSK'ya yönelik bir tasarı hazırlığı da yapıyor.

TEŞKİLAT TEK BİR YASADA TOPLANACAK

YSK’nın bağımsız bir teşkilat yasası bulunmuyor. Kurulun üye seçimi, görev ve yetkilerine ilişkin hükümler 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasa'da düzenleniyor. YSK, uzun süreden beri kendi teşkilat yasasının çıkarılmasını istiyor. AKP'de uyum yasaları için oluşturulan komisyon, yaklaşık 15 maddelik bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Buna göre, dağınık olarak birçok yasada bulunan YSK ile ilgili hükümler teşkilat yasası altında tek bir yasada toplanacak.

ÜYE SEÇİMİNE MECLİS DE DAHİL EDİLECEK

Yüksek Seçim Kurulu, mevcut yasalara göre 7 asıl ve 4 yedek üyeden oluşuyor. Üyelerin 6'sı Yargıtay, 5'i Danıştay genel kurullarınca kendi üyeleri arasından üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyu ile seçiliyor. Seçilenlerin görev süreleriyse 6 yıl oluyor. Üyeler bir sonraki seçimde yeniden  seçilebiliyor. Hazırlığı süren taslakta, üyelerin seçilme yönteminin değişmeyeceği söylenmekle birlikte üye sayısının artırılarak bir kısmının meclis tarafından seçiminin de gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

YENİ TASARIDA İHALE DE ELE ALINACAK

Kamu İhale Yasası'nda düzenlenen YSK'nın pusulaların basımından her türlü satın alma, hizmet, kiralama ve taşıma işlerinin ‘doğrudan temin' yöntemiyle yapılmasını öngören düzenlemeler de söz konusu taslağa kaydırılarak her seçim döneminde yaşanan ihale tartışmasına son verilecek. Taslakla, YSK bünyesinde genel müdürlükler ve daire başkanlıkları oluşturulacak.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDIKTAN SONRA TBMM’YE GELECEK

AKP’nin hazırladığı taslaklta YSK'nin ilçe müdürlerine rotasyon da planlanıyor. İlçe seçim müdürleri, en fazla 6 yıl aynı yerde görev yapabilecek. Oyların hangi hallerde geçersiz sayılacağına ilişkin düzenlemelerin bu taslakla mı yoksa seçim mevzuatına ilişkin düzenlemelerin yer alacağı taslakla mı getirileceği ise henüz netleşmedi. AKP'nin YSK ile ilgili ayrı seçim mevzuatına ilişkin ayrı taslak getirmesi bekleniyor. Her iki taslağın bütçe görüşmelerinin ardından TBMM gündemine getirileceği kaydediliyor.

Kaynak: sözcü
Bu haber 1787 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'DA
ANTALYA'DA "AKRAN ARABULUCU VE UZLAŞTIRICI LİDER ÖĞRENCİ"...
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d