• Reklam
Antalyalılar internetten en çok çiçek ve bitki satın aldı
Reklam

Antalyalılar internetten en çok çiçek ve bitki satın aldı

Antalyalılar Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’dan yılın ilk yarısında en çok çiçek ve bitki satın aldı.

09 Ağustos 2018 - 16:51
Reklam

Platformun verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla alışveriş sıklığını yüzde 18 yükselten Antalya’da yine aynı dönemde GittiGidiyor’dan yapılan alışveriş hacmi yüzde 41 arttı. Antalya, 3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan şehirler arasında yer aldı.

 

22 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunan Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’un ilk 6 aylık verilerine göre Antalya, 3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan şehirler arasına girdi.  Yılın ilk yarısında Antalya’daki GittiGidiyor kullanıcıları platform üzerinden en çok çiçek ve bitki satın alırken, bu ürünlerin satışı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39 artış gösterdi. Antalya’dan bu ürünlerin dışında sırasıyla en çok ampul, bebek bezi ve kedi maması satın alındı. Antalya’da geçen yılın aynı dönemine göre alışveriş sıklığı yüzde 18 artarken, GittiGidiyor’dan yapılan alışveriş hacmi yüzde 41 yükseldi.

 

GittiGidiyor 6 ayda yüzde 42 büyüdü

GittiGidiyor, başarılı bir yarıyılı geride bıraktı. Yıllık ortalama büyüme oranı yüzde 32 olan e-ticaret sektörünün üzerinde bir hızla büyüyen GittiGidiyor, 2018’in ilk yarısını önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 42 büyüyerek kapattı. Ayda ortalama 83 milyon ziyaret alan GittiGidiyor’un kayıtlı kullanıcı sayısı 22 milyona ulaştı. Yarıyıl sonuçlarını değerlendiren GittiGidiyor Genel Müdürü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, “GittiGidiyor olarak yalnız kendi büyümemize odaklanmıyor, hayata geçirdiğimiz projelerle Türkiye’de yeni nesil ticareti yaygınlaştırma misyonunu üstleniyor ve bu yolda başarıyla ilerliyoruz. Bugün Antalya hem Türkiye’de en fazla online alışveriş yapan hem de GittiGidiyor’da alışveriş hacmini en çok artıran şehirlerden biri olarak dikkat çekiyor. Antalyalılara başta en çok tercih ettikleri kategoriler olmak üzere tüm kategorilerde daha fazla ürün seçeneği sunmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

 

 

GittiGidiyor’un 2018’in ilk yarısında yüzde 42’lik büyümeyle sektör ortalamasının üzerinde bir performans elde ettiğini belirten Kantarcı, “Bu durum bizim için son derece sevindirici ve motive edici. Aynı başarıyı yıl sonuna da taşımayı hedefliyoruz. Ülkemizde yeni nesil ticareti yaygınlaştırmak ve e-ticaret sektörünü geliştirmek de en önemli hedeflerimiz arasında. Başta ‘Geleceğim E-Ticaret’ olmak üzere hayata geçirdiğimiz projeler ve gerçekleştirdiğimiz işbirlikleriyle sektörü güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

“6 ayda 1106 KOBİ’yi e-ticaretle tanıştırdık”

GittiGidiyor’un KOBİ’leri e-ticaret ekosistemine dâhil etmek amacıyla hayata geçirdiği Geleceğim E-Ticaret projesinin küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük avantajlar sunduğunu vurgulayan Kantarcı, şöyle devam etti: “Hem sektörün hem de Türkiye’nin büyümesi için gerekli olan enerjinin KOBİ’lerde mevcut olduğuna inanıyoruz. E-ticaret ekosistemi, klasik perakendecilerin e-ticarete katılmasıyla büyüyecek. Aynı zamanda KOBİ’lerin de bulundukları sektörlerde sağlıklı bir biçimde büyüyüp dijitalleşen dünyaya uyum sağlayabilmeleri için e-ticarete entegre olmaları büyük önem taşıyor. Bu bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz Geleceğim E-Ticaret projesi ile 2017 yılının sonunda 584 KOBİ’yi e-ticaretle buluşturmuştuk. Bu sayı Haziran 2018 itibariyle 1690’a ulaştı. Yani 2018’in ilk 6 ayında 1106 KOBİ’yi daha projemize dâhil ederek yıl sonunda ‘1500 yeni KOBİ’ hedefimizin de yüzde 70’ini şimdiden gerçekleştirmiş olduk.”

 

Ayda ortalama 83 milyon kez ziyaret ediliyor 

Kantarcı, 2018 Haziran itibariyle ayda ortalama 83 milyon ziyaret aldıklarını, geçen yılın aynı döneminde aylık ortalama 24 milyon olan tekil ziyaretçi sayısının 30 milyona, 19 milyon olan kayıtlı kullanıcı sayısının ise 22 milyona ulaştığını belirtti. Mobil alışverişin cazibesini her geçen gün artırdığına dikkat çeken Kantarcı, GittiGidiyor’da mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 artışla toplam hacimdeki payını yüzde 50’e yükselttiğini kaydetti. Öget Kantarcı, GittiGidiyor’un toplam trafiğinin ise yüzde 75’inin mobilden geldiğini aktardı.

 

Yılın ilk yarısında Koton, English Home, Konyalı Saat ve Evyap gibi Türkiye’nin önde gelen markalarının GittiGidiyor’da mağaza açtığını ifade eden Kantarcı, “Büyümek, dijitalleşen dünyanın gereksinimlerine uygun şekilde gelişmek ve daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen büyük ya da küçük her perakende firması için olmazsa olmaz bir platformuz” şeklinde konuştu.

 

En çok aranan kelime “cep telefonu” oldu

GittiGidiyor, tüketici davranışlarıyla ilgili 2018’in ilk yarısında dikkat çeken bazı ilginç verileri de paylaştı. İşte o verilerden öne çıkanlar:

 

•             2018’in ilk yarısında en çok bebek bezi satıldı.

•             En çok pazartesi günleri alışveriş yapıldı.

•             Yılın ilk 6 ayında en çok alışveriş yapılan ay mart oldu.

•             3 büyük şehir dışında en çok alışveriş yapan iller sırasıyla Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin, Balıkesir, Gaziantep, Muğla ve Hatay.

•             2018’in ilk yarısında internetten alışveriş sıklığını en çok artıran şehir yüzde 30 ile Adana oldu.

•             İlk 6 ayda gün içinde GittiGidiyor’da 

o             Her 20 saniyede 1 bebek şekeri,

o             Dakikada 1 cep telefonu kılıfı, 

o             2 dakikada 1 kedi maması, 

o             3 dakikada 1 elektrikli süpürge, 

o             4 dakikada 1 televizyon, 

o             5 dakikada 1 parfüm satıldı.

 

•             2018’in ilk yarısında GittiGidiyor’da en fazla aranan kelime cep telefonu oldu. Tüketiciler, GittiGidiyor arama çubuğuna tam 1 milyon kez “cep telefonu” yazarken, takip eden kelimeler sırasıyla “erkek spor ayakkabı”, “avize”, “bisiklet”, “TV ünitesi” ve “erkek kol saati” oldu.  

 

 

 

Bu haber 980 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuklarda sık görülen 7 tehlikeli hastalık
Çocuklarda sık görülen 7 tehlikeli hastalık
Dikkat! Bu aşılar bebeği de anneyi de koruyor!
Dikkat! Bu aşılar bebeği de anneyi de koruyor!