Çelik üretimi artışı Türkiye’yi rahatlattı, ancak..

Çelik üretimi artışı Türkiye’yi rahatlattı, ancak..

Dünya da çelik piyasalarında ki üretim artışı Türkiye ye de yansıdı. Bu yıl on ikincisi Sheraton Grand İstanbul Ataşehir'de düzenlenen SteelOrbis Çelik Konferansına Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Vekili, Türkiye odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Meclis üyesi Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş da katıldı.

Reklam
12 Kasım 2017 - 12:58
Reklam

Karataş, 500'ün üzerinde sektör değerlerinin yer aldığı konferansın olumlu geçtiğini belirterek, "Dünya da çelik piyasalarındaki rahatlama Türkiye'yi de malzeme temini yönüyle etkiledi. Ülkemiz de bu yıl çelik üretimi ciddi oranlarda arttı. Önceki yıllarda 1,6 milyar mt civarında gerçekleşen dünya ham çelik üretiminin bu yıl 1,86 milyar mt seviyesinde olması bekleniyor. Ancak ne oluyorsa oluyor, üretimimiz tüketimimizden fazla olmasına rağmen fiyatlar devamlı yükseliyor" dedi. “Bu artışların yatırımları yavaşlatmasından endişeleniyorum, inşaat sektörümüzde 2.2 milyon işçi çalışmakta, 800 bin işçide mevsimsel olarak eklenmekte yani toplam 3milyon kişiye ekmek veriyoruz. Olası bir yavaşlatmayı %10 bile yapsak 300bin işçi sokakta kalır.” Diye devam etti.

 

Başkan Deniz Karataş, "Dünya da ki çelik üretimi ve piyasalara etkisi haliyle ülkemizi de yakından olumlu şekilde etkilemiştir. Dünya da ki bu performans olağan üstü durumlarla karşılaşılmadığı sürece ham çelik üretimimizin 36 milyon mt'u geçmesi beklenmektedir. Çelikte ki canlanma inşaat sektörü ve diğer tüm alanlar da bu sürecini ciddi şekilde hissettirecektir. Ülkemiz sınır ülkeleri başta olmak üzere gelişmekte olan ülkeler de yaşanan sosyo ekonomik dalgalanmalar, yeniden imar ve yapılaşma, nüfus oranların da ki değişimler çelik talebini arttırıyor" dedi.

 

Karataş, Türkiye'nin alternatif yollar ve önerileri başta olmak üzere çelik kullanan sektörlerdeki gelişmeler ve beklentileri üzerine görüşlerini aktardı. Karataş, ithal ürünlerde uygulanan kampanyalar, uygulanan vergilerin etkileri, sektörün gelişimi ve trend çizgisini anlattı. Karataş, " Demir fiyatları bu yılın Ocak ayında 1780TL iken bugün yani 9 ay sonra 2480TL oldu. Bu ne demek? On ayda %40 artışın sebeplerine bakılmayacak, tartışılmayacak mı? Hangi mal olursa olsun, bu kadar kısa sürede  %40 fiyat artışı yaşanıyorsa, bu konunun altına da, üstüne de bakarız, bakacağız. Gelişmeleri inceleyip, tarafları dinleyip, toplantılara katılıp, niyetleri anlayacağız ve de sonucu önce sizlerle sonra Devlet ile paylaşacağız.”  Dedi.

 

 

Bu haber 1597 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'DA
ANTALYA'DA "AKRAN ARABULUCU VE UZLAŞTIRICI LİDER ÖĞRENCİ"...
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d