Deri sektörü geçen seneki ihracatını 11 ayda geçti

Deri sektörü geçen seneki ihracatını 11 ayda geçti

Türk deri sektörü, 2017 yılının 11 aylık döneminde yakaladığı 1.4 milyar dolarlık ihracat ile geçtiğimiz senenin tamamında gerçekleştirilen ihracatı geçmiş oldu.

Reklam
06 Aralık 2017 - 09:09
Reklam

Türk deri sektörü, İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İDMİB) destekleri, Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği’nin çalışmalarıyla Rusya başta olmak üzere Dubai, Türki Cumhuriyetleri, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Ukrayna, Kazakistan, Letonya, Litvanya ve Belarus’tan gelen 750’nin üzerinde iş insanını Antalya’da ağırlıyor. Türkiye’den 35 firmanın stand açtığı ve dördüncüsü gerçekleştirilen Leather&Fur Fashion Show’a gelen 750’nin üzerinde yabancı iş insanı ile Türk deri ihracatçıları B2B görüşmeler gerçekleştiriyor.

Türk deri sektörünün zor günleri geride bıraktığını ve bunun rakamlara yansıdığını vurgulayan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, “Sektörümüz 2017 yılının ilk 11 ayında 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek geçtiğimiz seneyi şimdiden geride bırakmış oldu. Geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre ise yaklaşık yüzde 10’luk bir artış söz konusu. Sektörümüz yaşadığı sıkıntıları arkada bırakarak yoluna devam ediyor. 2017 yılı sektörümüz açısından çok başarılı geçiyor. Pazarlarımızı çeşitlendirerek yolumuza devam ediyoruz. Gerçekleştirmiş olduğumuz ihracatın da katma değeri her geçen gün artıyor. Bu sene Türkiye’nin genel ihracatından aldığımız pay yüzde 1 civarında. Bu payı artırabilmek için katma değeri yüksek ürün ihraç etmemiz ve kapasite kullanım oranımızı artırmamız lazım” dedi. Turistik yörelerde gerçekleştirilen deri satışlarıyla sektörün daha da hareketleneceğine değinen Şenocak “Bundan 3-4 sene önce turistik yörelerdeki deri satışları yaklaşık olarak 250 milyon dolar civarındaydı. Turist sayısının düşüşü, gelen turistlerinde daha düşük gelir gruplarından oluşu sektörümüzü de olumsuz anlamda etkiledi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz turistik yöre satışlarımız 50 milyon dolarlara kadar gerilemişti fakat bu sene 100 milyon doları aşmasını bekliyoruz. Ülkemize gelen turist sayısı arttıkça ve gelir grubu daha yüksek turist profili geldikçe satışlarımız da doğru orantılı olarak artacaktır” dedi.

 

Rusya’ya ihracat yüzde 89 arttı

 

İkili ilişkilerinin eskisinden daha iyi bir seviyeye geldiği bu dönemde Leather&Fur Fahsion Show’da yüzlerce Rus iş insanını ağırladıklarına değinen Şenocak, “Rusya sektörümüzün lokomotif pazarı olma özelliğini koruyor. Rusya’ya olan deri ihracatımız da geçilen o zorlu günlerden sonra hep bir artış içerisinde. 2017 yılının ilk 11 ayında gerçekleştirdiğimiz 173 milyon dolarlık ihracat ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 89’luk bir artış yakalamış durumdayız. Rusya pazarına her geçen gün katma değeri daha yüksek ürünler ihraç ediyoruz. İhracat rakamlarımızı yukarıya çekmenin yolu çok fazla ürün satmaktan değil, katma değeri yüksek ürün satmaktan geçiyor.  Türk deri sektörü olarak moda ve trendleri yakından takip etmekle kalmıyor artık kendimiz de bu değerleri taşıyan ürünler üretiyoruz. Bir pazara girdiğimizde rakip ülkelerden bizi ayrıştıran yönümüzün uygun fiyat olduğu dönemler artık eskide kaldı” diye konuştu.

 

İhracata 20 milyon doların üzerinde katkı

Dördüncüsü gerçekleşen Leather&Fur Fahsion Show’a katılımın artarak devam ettiğine vurgu yapan Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği Başkanı (TDKD) Musa Evin, “Bu fuarın ilkini 19 firma ile 300’den fazla iş insanına yaptık. 2 sene içerisinde geldiğimiz noktada dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz fuarımızda 35 firmamız ile 750’den fazla iş insanını ağırlıyoruz. Önümüzdeki sene hedefimiz pazar çeşitliliğini artırarak bin iş insanını ağırlayabilmek. Fuarımızda 20 milyon doların üzerinde bir ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. İlk fuarımızdan beri bizi destekleyen İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak’a ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar’a çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

 

Bu haber 2332 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'DA
ANTALYA'DA "AKRAN ARABULUCU VE UZLAŞTIRICI LİDER ÖĞRENCİ"...
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d