Hacamat Nedir? Nasıl yapılır?

Hacamat Nedir? Nasıl yapılır?

Hacamat Tedavisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler

Reklam
15 Aralık 2017 - 09:35
Reklam

Yüzyıllardır kullanılan Hacamat Tedavisi nedir? Nasıl yapılır ve ne gibi faydaları vardır? Hacamat hakkında tüm bilinmeyeleri Özel Antalya Öeydan Tıp Merkezi Fizik Tedavi Uzmanı Uzm.Dr.Elif Eren anlattı. İşte tüm bilinmeyenler

Hacamat Tedavisi Nedir?

Hacamat tedavisi, vücutta biriktiği zaman organlara zarar veren maddelerin vücuttan uzaklaştırılma işlemidir.

Bizim bedenimiz, açık bir sistem yani bir fıçı olduğunu düşünmek gerek. Bu fıçının alımı ve atılımı var, kendini düzenleme kapasitesi var. Eğer bu fıçıda  alım fazlalığı ya da atılım azlığı olursa bağ dokusunda birikmeye başlar. Bedenimiz için olumsuz herşey bu fıçıyı doldurur. Bu olumsuz faktörler nelerdir? Elektrosmog (elektriksel kirlilik yani cep tel, alışveriş merkezi, wireless…), ağız içine yerleştirilmiş metaller, ağır metallar, beslenme bozukluğu, yaşadığımız üzüntü ve stresler, bütün ameliyat skarları, psikojenik uyaranlar. Ve zaman içinde vücudun kendisini tolere etmesi bozulur, regülasyon bozukluğu olur, artan regülasyon bozukluğu yıllar içerisinde organ fonksiyon yapısında bozulma oluşmasına neden olur. Ve en ufak bir uyaranla fıçı taşmaya başlar.

Hastalarımız genel olarak şikayetleri başlayınca doktora başvurma eğilimindedir. Ama hastalıklar birden başlamaz. Her hastalığın bir süreci vardır. Bedenimizdeki fıçının dolma süresi aslında hastalık sürecidir. Ve hacamat tedavisi daha şikayetler başlamadan korunma amaçlı yapılabileceği gibi hastalık durumunda diğer tedavilere destek amaçlı da yapılabilen bir tedavidir.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hastanın kabulu ve hastalık hikayesinin alınması, uygun kupa noktalarının belirlenmesi, uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilecek hususlar, işlem öncesi uygun malzeme seçimi, işlem için yeterli sürenin belirlenmesi doktor tarafından yapılmalıdır. Nasıl yapılacağı tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bir doktor karar vermeli. Doktor tarafından yapması gereklidir.

Kişinin herhangi bir şikayeti yoksa detoks, sünnet ya da sağlığı koruma amaçlı yapılması planlanıyorsa ay takvimi günlerine uymak hacamat tedavisinin etkisini artırır. Ay’ın Dünya’ya göre pozisyonu nasıl gel gitlere sebep oluyorsa vücudumuzun 2/3’ü sudan oluştuğu için Ay vücut sıvılarının akışkanlığını da değiştirir. Ay takviminin 15-25. günleri hacamat tedavisi için uygundur. Ancak hacamat tedavisi hastalık durumunda tedavi amaçlı yapılacaksa ay günlerine bakılmaksızın en kısa sürede yapılmalıdır.

Hacamat (kupa) tedavisi steril şartların sağlanması için klinikte yapılmalıdır. Ev ortamında yeterli hijyenin sağlanması mümkün değildir. Hacamat kupaları tek kullanımlık(kullan at şeklinde ) olmalıdır. Uygulayıcı eldiven giymeli ve uygulama bölgesi steril edildikten sonra 5-6 dakikalık kuru kupa uygulaması yapılmalı sonrasında  yine tek kullanımlık bistüri ile cilde küçük çizikler atılmalıdır. Çiziklerin uzunluğu ve derinliği hacamat tedavisinin etkinliği için önemlidir. Gerekesiz derin çizikler iz(skar) bırakmakta ve sonrasında bu skar dokusu vücut için bozucu alan dediğimiz hastalık oluşmasına zemin hazırlayan faktör olmaktadır.

Gereksiz yere fazla kupa uygulanması hastada kan kaybına neden olur. Kafadaki bıngıldak yerlerine ve ense çukuruna hacamat yapılmamalıdır.

Hacamat Tedavisi, Kupa Uygulaması Nasıl Etki Eder?

Cildimizin her noktası daha derinde bulunan organ ve yapılarla iletişim halindedir. Yani iç organlarımızın deride yansıma alanları vardır.

Örneğin karaciğerimizde bir sıkıntı olduğunda onun yansıma alanı olan deride bir takım anormalliklere rastlamak mümkündür. Dolayısıyla bunu tersten düşündüğümüzde cilde yapacağımız uyarılar ile iç organlara ulaşabiliyor, düzenleme ve iyileşme sağlıyabiliyoruz. Hacamat tedavisiyle yaptığımız budur. Akupunktur, nöral terapi, manuel terapi gibi diğer tedaviler de bu iç organ- deri bağlantısını kullanarak hastalıkları tedavi eder.

Bağ dokusu, tüm hücrelerin etrafını saran, besin alışverişinin gerçekleştiği ve toksik maddelerin atıldığı bir alandır. Derinin dermis katmanı, bağ dokusunun en geniş olduğu yerdir. Dermis bir sürü kıvrımlar oluşturarak yüzey alanine genişletir. Ama burda dolaşım çok yavaş olduğu için toksik maddelerin birikimi için zemin hazırlar.

Resim de ciltten alınan kesitte dermisin oluşturduğu kıvrımlar görülmektedir.

Hacamat tedavisiyle oluşturduğumuz çiziklerle, dermis-epidermis bağlantı noktasındaki kıvrımlara ve bu kıvrımların altında biriken metabolik artıklara direkt ulaşabiliyor ve oluşturduğumuz negatif basınçla hızlı bir şekilde tahliye edebiliyoruz.Hacamat damardan kan aldırma yönteminden farklıdır. Hacamatla cilt altındaki küçük damar sisteminde akım artar ve atık maddelerin atılması sağlanır. Akupunktur noktalarına yapıldığında tüm sistemlerin düzenlenmesine neden olur. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği serotonin, kortizon gibi maddeler artar

Hacamat Tedavisi (Kupa) Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Bağışılık sistemini güçlendirir. Fibromiyalji, romatizmal hastalıklara bağlı kronik ağrı, hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk, kas iskelet sisteminin mekanik ağrıları, kireçlenmeler, migren ve gerilim tipi başağrısı, cilt problemleri, uyku bozuklukları, sindirim sisteminin hastalıkları, kabızlık, bulantı, kusma gibi durumlarda hacamat etkili bir yöntemdir.

Çocuklarda iştahı artırır, büyümesini hızlandırır, grip, astım, allerji , diş gıcırdatma gibi hastalıkları tedavi eder. Unutkanlık, dikkat eksikliğinde yapılır, zihni açar ve sakinlik verir. Hem venöz hem de lenfatik dolaşımın kılcal damarlarından kan alınarak toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir tedavidir.

Ağrıları azaltmaya ve zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik etkileri vardır. Toplumda iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini artırır, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserit düzeyini azaltır.

Iskemiye yani kan azlığına bağlı kalp ritm bozukluklarını önleyerek kalbi koruyucu etkisi çalışmalarda gösterilmiştir. Sigara kullananlarda O2 saturasyonunu yani kan oksijen düzeyini artırdığı kanıtlanmıştır. Boyun, sırt, bel, diz ve omuz ağrılarında, sedef hastalığı, zona, akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde, hipertansiyon ve solunum sistemiyle ilgili bazı hastalıklarda modern tıp yaklaşımlarını tamamlayan bir tedavidir.

 

Hacamatın Yapılmaması Gereken Durumlar

Trombofilebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığında, hemofili, kanama ve pıhtılaşma bozukluğunda uygulanmaz. Hamile bayanların karın üstüne, kasık bölgesine, yeni ameliyat olan bölgeye, çocuklarda omurilik üzerine, uygulama yapılmaz.

Hacamat Tedavisini (Kupa Uygulaması) Kimler Yapar?

Tedaviyi yapacak kişinin 27 Ekim 2014’de yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları yönetmeliğine göre doktor olma zorunluluğu vardır. Malasef son yıllarda doktor olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalarda başta hijyen kurallarına uyulmayarak hepatit yani sarılık gibi bulaşıcı hastalıklar için risk oluşturmaktadır. En basitinden ciltte gereksiz ve fazla negatif basınç oluşturmaya bağlı bül dediğimiz kabarcıklar oluşturularak enfeksiyon için zemin olmaktadır.

Tedavinin etkinliği ve sonrasında istenmeyen yan etkilerin olmaması için bazı kurallara uyulması şarttır. Hastanın şikayeti, hikayesi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek uygun kupa noktaları belirlenir ve gerekli malzemeler seçilir. Asepsi yani cildin mikropsızlaştırma işlemi yapılarak tedavi için gerekli süre belirlenir. Tek kullanımlık kupa setleri, cilde çizik oluşturmak için yine tek kullanımlık aletler ve eldiven kullanılmalıdır. Tedavinin etkinliği için uygulama bölgesi, çiziklerin derinliği, uzunluğu ve sayısı önemlidir. Kupaya gelen kanın takibi ve kupanın vücutta kalma süresi bizzat doktor tarafından takip edilmelidir.

Hacamat Önceki Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hacamat aç karna yapılmalıdır. Iki saat öncesi çok hafif yemek yenmeli, tatlı gibi şekeri yükselten gıdalar tüketilmemelidir. En az 24 saat önce ve 24 saat sonra hayvansal gıda tüketimi yasaklanmalıdır. Hacamattan 24 saat önce ve 48 saat sonra cinsel ilişki yapılmamalıdır.

Yara izi oluşmaması için hacamat yapıldıktan sonra ozon yağı ve kantaron yağı kullanılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bazı durumlarda ilacı kesmek gerekebilir. Hacamattan 24 saat önce ve sonrasında ağır spor, sauna ve fim hamamı gibi aktiviteler olmamalıdır. Hasta kilosuna uygun miktarda bol su tüketmelidir.

 

 

 

 

 

Bu haber 4735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 milyon 871 bin çocuk okula gidemiyor!
1 milyon 871 bin çocuk okula gidemiyor!
AKP’li adaydan şok sözler: AKP Baas Partisi gibi devleti ele geçirdi
AKP’li adaydan şok sözler: AKP Baas Partisi gibi devleti ele...