Hükümet Kendi Çocuklarının Eğitim Hakkını Koruyamayacak Hale...

Hükümet Kendi Çocuklarının Eğitim Hakkını Koruyamayacak Hale Geldi

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan Antalya’daki özel bir kolejin iflas ettiği ve dönem ortasında öğrencilerin eğitim haklarından mahrum kaldığı haberleri CHP tarafından TBMM’ye taşındı.

Reklam
11 Ocak 2018 - 08:54
Reklam

CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara tarafından TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirilen konu aynı zamanda milletvekili tarafından Milli Eğitim Bakanının yanıtlaması istemiyle soru önergesi olarak da TBMM’ye sunuldu.

2016 yılında açılan Özel Bilge Adam Koleji’nin açıldığı günden itibaren maddi sıkıntılarla boğuştuğu, en son geçtiğimiz günlerde velilere okulun iflas ettiğine dair bilgi verildiği, öğrenciler ders esnasındayken okula haciz geldiği ve demirbaşların alınıp götürüldüğü, öğretmenlerin aylardır düzenli olarak maaş alamadığına dair haberler Velilerin yaptıkları açıklama ile kamuoyunun gündemine taşınmıştı.

Çocuklarımızın Eğitim Haklarının Ellerinden Alınmasını Seyredecek Miyiz?

Açıklamasında Milli Eğitim Bakanlığı, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün konudan haberdar olmasına rağmen bir şey yapmadığını belirten CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, “Öğrenciler ders esnasındayken eşyalar icra memurları tarafından alınıp götürülüyor ve Bakanlık bunu sadece seyrediyor. Bu okullara ruhsat verilirken Hükümet neredeydi? Antalyalı bu çocuklarımızın dönem ortasında özel bir eğitim kurumunda eğitim haklarının ellerinden alınmış olmasını böyle seyredecek miyiz? Bakanlık hiç mi bir şey yapmayacak? Bu çocuklarımız şimdi nerede eğitim alacaklar?” diyerek Hükümete seslendi.

Açıklamasında velilerin eğitim ücretlerini dönem başında okula peşin ödediklerini belirten Kara, ailelerin şu an hiçbir haklarının karşılanmadığı, ödedikleri eğitim ücretlerinin geri ödenmediğini söyledi.

Eğitim de Özelleştirme Kurbanı

Kara, konuyu TBMM’ye bir önerge ile de taşıdıklarını hatırlatarak Milli Eğitim Bakanının derhal bu soruna bir çözüm bulmasını istedi. Önergesinde Bakanlığın bu konudan ne zamandan beri haberdar olduğunun ve bu süreçte ne gibi bir işlem yapıldığı ya da nasıl bir önlem alındığının yanıtını isteyen CHP’li vekil, iflas eden Özel Bilge Adam Koleji’nde eğitim gören öğrencilerin akıbetlerinin ne olacağını da öğrenmek istedi.

“Çocuklarımızın dönem ortasında Anayasadan kaynaklı eğitim haklarının bu şekilde gasp edilmiş olması kabul edilemez. Her canı istediğinde eğitim ve sınav sistemini akşamdan sabaha talimatla değiştiren bir iktidarın eğitim sistemini getirdiği içler acısı hal ortadadır. Özel okul açmanın son derece kolaylaştırıldığı ülkemizde eğitim sistemi de özelleştirme kurbanı olmuştur. Suriyeli kardeşlerimize eğitim veriyoruz diye övünen Hükümet kendi çocuklarının eğitim hakkını koruyamayacak kadar aciz bir hale gelmiştir. Dönem ortasında okulsuz kalan Antalyalı öğrencilerimizin durumu aslında bir Türkiye tablosudur. Ve ne yazık ki önlem alınmazsa eğitim sistemimiz başka diğer iflaslarla da karşılaşacak ve öğrencilerimiz mağdur edilmeye devam edilecektir” diyen CHP Antalya Milletvekili Dr. Niyazi Nefi Kara, Bakanlığı bu soruna acil bir çözüm bulmaya çağırdı. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Sayın Milli Eğitim Bakanı tarafından YAZILI olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. 09/01/2018

 

Dr. Niyazi Nefi Kara

Antalya Milletvekili

           

            2016 yılında Konyaaltı’nda hizmete açılan özel okulun önergenin verildiği günlerde borçlarını ödeyemediği için iflas ettiği, öğrenciler ders esnasındayken okula hacze gelindiği, öğretmenlerin yaklaşık 1 yıldır düzenli maaş alamadığı, velilerin öğrencilerin yıllık eğitim ücretlerini peşinen ödediği ve şu anda geri alamadığı gibi birçok iddia söz konusudur.

Konu velilerin seslerini duyurmak için yaptığı basın açıklaması ile kamuoyuna da duyurulmuştur.

 1. Özel Bilge Adam Koleji hangi tarihte kimin oluru ile kurulmuştur? Okulun eğitim ve mali durumu kimler tarafından denetlenmiştir?
 2. Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılında açılan Özel Bilge Adam Koleji’nin iflas ettiğinden ne zamandan beri haberdardır?
 3. Dönem ortasında öğrenciler ders esnasındayken hacze gelindiğinden Bakanlık haberdar mıdır?
 4. Okul Yönetimi tarafından Bakanlığınıza okulun iflas ettiğine ya da zor durumda olduğuna dair bilgi verilmiş midir? Bu bilgi hangi tarihte hangi makama iletilmiştir?
 5. Okulun iflas ettiğine dair verilen bilginin ardından Bakanlık ne gibi bir prosedürü takip etmiştir?
 6. Okulun dönem ortasında iflas etmesiyle öğrencilerin açıkta kalmış olmasının yaratacağı eğitim mağduriyeti nasıl giderilecektir?
 7. Okulun iflas etmiş olmasına rağmen öğrenciler ders esnasındayken icra memurlarının gelmesi ve birçok demirbaşı götürmesi çocukların eğitim hakkının engellenmiş olması olarak görülmekte midir? Eğer bu şekilde görülüyorsa ilgililer hakkında yapılacak işlemler nelerdir?
 8. Okul iflas ettiği için o okulda eğitim gören öğrenciler için nasıl bir prosedür işlenecektir? Bu çocuklarımızın eğitimden geri kalmaması için neler yapılacaktır?
 9. Bir yıl içerisinde yeni açılan bir okulun bu kadar borç yükünün altına girmiş olmasının sebebi nedir?
 10. Velilerin eğitim için peşin olarak ödedikleri ücretler ne olacaktır?
 11. Okul binasının satıldığı bilinmektedir. Bu bina yine eğitim alanında mı hizmet verecektir?

Bu haber 1927 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor
Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor
Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor
Müjdat Gezen: Suçumun ne olduğu söylenmiyor