Katar Oturum İzni Alabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeniz...

Katar Oturum İzni Alabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekmektedir

İki çalışma yasasından sonra Katar Devleti ikamet ve çalışma izinleri konusunda iki tarafında tüm haklarını koruyacak kolaylıklar belirlemiştir. Eğer katarda yaşıyorsanız ailenizi getirebilirsiniz ve sizinle yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca eşiniz Katar’da çalışabilir. Fakat çalışması için kayıt işlemini yaptırmış olması gerekmektedir

Reklam
30 Haziran 2018 - 21:20
Reklam

Katar Vatandaşlık haklarının neler olduğunu internetten detaylı bir şekilde araştırarak gerekli olan bütün evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir. Kayıt yaptırmak için İdari Gelişim, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nda İşe Alım Dairelerine giderek kayıt yaptırabilirler.

   İkamet izni alabilmek ve Katar’da çalışmak için bir işverene ihtiyacınız olacaktır ve çalışma oturum izni gerekecektir. İkamet eden vatandaşlar oturum izni alabilmek için tüm belgeleri idare etmek zorundadır ve bu genellikle işverenlerin sorumluluğu altındadır. Dışarıdan gelen yabancı bir kişi Katar’a girdiğinde işvereni geçici bir vize ayarlayacaktır. Daha sonra almış olduğu bu vize ile beraber iş oturum izni alabilmektedir. Genelde 2 ila 4 hafta arasında sürmektedir fakat bazı durumlarda daha uzun da sürebilir.

   Bir yabancı iş Yurdu Ruhsatı alırsa eğer daha sonra birçok servise erişimi mümkün olacaktır. bu kişiler daha fazla izin başvurusunda bulunabileceği gibi lisans başvurusunda da bulunabilirler.  Kendilerine yer kiralayabilir ve artık kiralık konut anlaşmaları yapabilirler. Ayrıca kredi ihtiyacı bulunanlar bir kredi başvurusu yapabilirler. Oturma izninin bir diğer önemli faydası ise kişilerin yakın akrabaları Katar’a gelebilir ve burada yaşayabilirler.

   Alınmış olunan bu işyeri ikamet izinleri her yıl kişilerin işverenleri tarafından yenilenmektedir. Vize 1 ile 5 yıl arasında süren bir zaman dilimi ile satın alınabilir ve ayrıca aile üyelerinin pasaportlarına damgalanır.

   Eşi Katar’da aile sponsorluğunda kayıtlı olan kadınlar ayrı bir çalışma iznine ihtiyaç duymadan kayıt olabilirler. Başvuru yapacak kişiler işlemlerini tamamlamak için Çalışma Departmanını ziyaret edebilirler.

   Katar vatandaşlığına katılmak biraz sizi zorlayabilir. Fakat aslında kökeniniz Katardan gelse bile şartlar sizi zorlayabilir. Çift vatandaşlık hakkı Katar’da uygulanmamaktadır. Bu yüzen kişilerin kendi ülkelerindeki pasaportlarını bırakmaları gerekmektedir. Vatandaşlığa sahip olmak için kişilerin gelirleri de önemli etkenler arasında bulunmaktadır. Bu yüzden emekli kesimin önü biraz daha kesilmektedir.

   Bazı kişiler direk olarak Katar vatandaşı sayılmaktadırlar. Örneğin 1930 yılından beri ikamet edenler, Katar kökenli olduğunu kanıtlayan kişiler, Katar ya da yabancı bir ülkeden doğan ve Katar bir babaya sahip olan çocuklar da önceki maddelere uyum sağladığı taktirde Katar vatandaşı olabilecektir.

   Aileler için çok büyük kolaylık ve keyifli zaman geçirmeyi sağlayacak alışveriş merkezlerinden birisi de Villaggio alışveriş merkezidir. Bu bölgelerde çok sayıda villalar da görebilirsiniz. Gezip görülecek güzel yerleri bulunmaktadır ve daha detaylı araştırma yapmak için http://gezilecek.org adresinden yararlanabilirsiniz. West Bay Lagoon ise yüksek katlı binaların ve lüks deniz kenarlarının rastlanabileceği şehirlerden birisidir. Buralarda bulunan villalar da değişik yaşam şartlarını göz önüne sermektedir.

Bu haber 1933 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaleiçi Festivali Evgeny Grinko konseriyle açılıyor
Kaleiçi Festivali Evgeny Grinko konseriyle açılıyor
Kışlık Konserve Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde
Kışlık Konserve Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d