Kime sorsanız Emlakçıyım demeye başladı

Kime sorsanız Emlakçıyım demeye başladı

Emlak Sektörünü Özgür Avcı ile konuştuk

Reklam
18 Temmuz 2016 - 17:13
Reklam

Son günlerde yaşanan Emlak Sektöründeki gelişmeleri ve yaşanan sıkıntıları Özgür Avcı Emlak Firma sahibi Özgür Avcı ile konuştuk.

Bize Kendinizden biraz Söz edebilir misiniz?

Biz ÖZGÜR AVCI EMLAK olarak Emlak Gayrimenkul Sektörüne 2010 Yılında 2 Personel Arkadaşımızla Başladık. Bu gecen 6 yıl içinde çok büyük işler başararak çalışan sayımızı 6 ya yükselttik 2016 yılını diğer geçtiğimiz yıllarla kıyaslama yaparsak  2008 senesinde meydana gelen buhran öncesinde dünya ekonomisinin kalkınma oranları % 4 İLE  %5 aralığında değişiyordu. Buhran sonrası bu oranlar % 3, %3,5 aralığına düştü. Dünya ekonomisi kalkınmakta ama potansiyel kalkınma oranlarına ulaşamıyor. Dünyanın birçok ülkesinde gerçekleşen kalkınma oranları işsizliği azaltmaya yetmiyor. Örnek verecek olursak, Çin ekonomisinin kalkınma hızı % 7’nin altına inerse, ülkede işsizlik artmaya başlıyor.  Çin ekonomisiyle ilişkili yavaşlama öngörüsü dünya ekonomisi için gözlerden kaçmaması gereken önemli bir riske işaret ediyor.

Aynı şekilde, Türkiye ekonomisi % 4’ün altında kalkındığı sürece işsizlikte artış meydana geliyor. Özetleyecek olursak, dünya genelinde potansiyel arzın gerçekleşen talepten yüksek olduğu bir vaziyet söz konusudur. Buna teknik dilde bilindiği üzere çıktı açığı deniliyor. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü dahil olmak üzere birçok yabancı kurumun kalkınma öngörülerini aşağıya çekmesinin en önemli sebeplerinden birisi bu gözüküyor.

Emlakçılıktaki Ana sorunlar sizce nedir?

Mülkiyet bağlamında etnik hassasiyetler gözetildiğinde, Türk milletinin daha uzun vadeli düşündüğü bilimsel hakikat olarak ortaya çıkar. Ya uzun süreli kiralama yada mülkiyet hakkını elde etme eğilimi yönünde ki bu eğilim ülkemizdeki gayr-ı menkul piyasasını etkileyen temel unsurdur. Bu nedenden ötürü gayr-ı menkul piyasamız büyük bir potansiyel içermekle beraber EMLAKÇI diye ifade ettiğimiz aracı kuruluşlar hak ettiği öneme ulaşamamaktadır. Temel sorun ilgili makamların yeterli hassasiyeti gösterip piyasaların ihtiyacını karşılayacak yasaları önümüze koyamamasıdır.

Öte yandan Emlak Piyasasını itibarsızlaştıran asıl konu ise, Merdiven altı diye tabir edilen emlakçıların çoğalmış olması. Kime sorsanız Emlakçıyım demeye başladı ÖRNEK VERİRSEK KASABI,MANAVI ,CİLİNGİRCİSİ,SONTAJCISI,HATTA,APTARTMAN  YÖNETİCİSİ bile   Kayıt yok ,sicil yok, Belge yok BİLGİ  zaten yok. Bizler vergilerimizi veriyor ve her gün gelişen emlak piyasasında kendimizi geliştirmeye çalışırken, cebine bir miktar para koyan yada parası olanlar ya müteahhitlik yapmaya ya da al-sat yapmaya başlıyor ve en sonunda emlakçı olup karşımıza çıkmaktadır. Liyakat esası hiçe sayılmaktadır. Oysa sadece liyakatin esas alındığı Ahi Evran öğretileri ecdadımızın bu sorunları nasıl çözdüğünü tarihi vesikalarla ortaya koyar. Emin olunuz ecdad bir çok sorunun çözümünde bizden başarılı olmuştur.

Ümit ederim ki kişi ve kurumlar üzerine düşeni yapar, piyasa içinde hak ettiğimiz ve emeğimizin karşılığı olan konuma ulaşırız.. Bu konuda Emlakçılar Odasının kurumsal iştiraki ve sıkı denetimiyle yol göstericiliği ile TÜRKİYE BÜYÜK  MİLLET MECLİSİNDEN çıkacak olan bir Yasanın  Kanunlaşması halinde bu sorunların önüne geçileceğine inancımız sonsuzdur


Bu haber 2328 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hedef 14 Milyon Turist
Hedef 14 Milyon Turist
KÖY ENSTİTÜLERİ ANTALYA KÜLTÜR SANAT’TA
KÖY ENSTİTÜLERİ ANTALYA KÜLTÜR SANAT’TA