Kur’an-ı Kerim tilaveti kalplerin pasını sildi

Kur’an-ı Kerim tilaveti kalplerin pasını sildi

Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nda dördüncü haftanın dördüncü bölümünde Fatih Dölen günün birincisi oldu

Reklam
18 Haziran 2017 - 11:22
Reklam

Türkiye televizyon tarihinde ilk kez yapılan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nda dördüncü haftanın dördüncü günündeFatih Dölen, güzel tilavetiyle Haftanın Finali’ne gitmeye hak kazandı.

 

İstanbul Alibeyköy Esentepe Camii İmam Hatibi olarak görev yapan Fatih Dölen, muhteşem tilavetine Şuara Suresi’nin 78-90’uncu âyetleriyle başladı. Kâf Suresi’nin 31-35’inci âyetleriyle devam eden Fatih Dölen, Osman Eğin hocadan 100, Halil Necipoğlu’ndan 99 ve Mehmet Ali Sarı hocadan 97 puan aldı. Seyircinin 90 puan ile gecenin en yüksek oyunu verdiği Fatih Dölen, 386 puan ile günün birincisi oldu. Haftanın Finali’ne Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Metin Çakarhocaile hazırlanacak.

 

İnfitâr Suresi’nin 6’ncı âyeti ile 9’uncu âyetleri arasını okuyan Talha Kalkan, İstanbul Üsküdar Validebağ Camii İmam Hatibi olarak görev yapıyor. Dr. Mehmet Ali Sarı hocadan 100 tam puan, Halil Necipoğlu’ndan 97, Osman Eğin hocadan 94 ve seyirciden 88 puan alarak toplamda 379 puan ile geceyi tamamlamış oldu.


Aslen Kayserili olan ve Hatay’da eğitimine devam eden Muhammed Ali Nalbant, Âl-i İmrân Suresi’nin 93-99’uncu âyetlerini okudu. Jüriden 287 ve seyirciden 89 puan alan Muhammed Ali Nalbant, toplamda 376 puan aldı.

 

Aslen Kayserili olan ve İstanbul’dan katılan Fatih Yılmaz, Tahrim Suresi’nin 6-8’inci âyetlerini tilavet etti. Jüriden 278 ve seyirciden 88 puan toplayarak toplamda 366 puan ile tamamladı.

 

İstanbul Esenyurt’ta müezzin olarak görev yapan Rıdvan Kulaç, A'raf Suresi’nin 40-43’üncü âyetlerini okudu. Jüriden 262 ve seyirciden 80 puan alan Rıdvan Kulaç, 342 puana ulaştı.

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA HER GÜN 5 YARIŞMACI

Ramazan ayı boyunca her gün izleyicisine Kur'an ziyafeti yaşatacak olan programın her bölümünde beş yarışmacı gün birinciliği için yarışıyor. Stüdyodaki seyircilerin oyları ve jüri üyelerinin puanlamalarıyla belirlenen günün birincileri, hafta finalinde yarışacak. Hafta finallerinin birincileri ve jüri üyelerinin korumaya aldığı yarışmacılar, Kadir Gecesi yayınlanacak olan büyük finalde yarışacaklar.

 

BİRİNCİLERİ SELATİN CAMİ İMAMLARI FİNALE HAZIRLIYOR

Gün birinciliği kazanan yarışmacılar, haftanın finaline ve büyük finale her biri ayrı ayrı Selatin Cami (Osmanlı sultanlarının ve eşlerinin yaptırdığı camiler) imamları rehberliğinde hazırlanıyorlar.

 

Her gün birincisinin Türkiye’nin seçkin hocaları eşliğinde önce Hafta Finali’ne, sonra da Büyük Final’e hazırlayacak. Haftanın finallerine ve büyük finallere katılan her bir yarışmacı, önemli bir tecrübe edinerek yarışmayı tamamlamış olacak.

 

YARIŞMACIN JÜRİSİ ÖNEMLİ İSİMLERDEN OLUŞUYOR

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın jürisi alanında seçkin isimlerden oluşuyor. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr.Mehmet Ali Sarı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Halil Necipoğlu ve DİB Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi Müdürü Osman Eğin’in yer aldığı jürinin yanında, stüdyodaki seyircilerin oyları da günün birincisini belirliyor.

 

BÜYÜK ÖDÜL 50 TAM ALTIN

Tüm katılımcılara bir tam altın, gün birincilerine üç tam altın, hafta birincilerine beş tam altın hediye edilecek olan yarışmanın final gününde ise yarışmanın üçüncüsüne 10 tam altın, ikincisine 20 tam altın ve birincisine ise 50 tam altın ödül verilecek.

 

BÜYÜK FİNAL KADİR GECESİ’NDE

“Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın Büyük Finali, Kadir Gecesi’nde canlı olarak TRT 1 ekranlarında yayınlanacak. Toplamda 7 yarışmacının yarışacağı Büyük Final ile Ramazan ayının Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma birincisi belirlenecek.

 

HER GÜN 23:45’DE TRT 1’DE, TEKRARI TRT DİYANET’TE

Ramazan ayı boyunca her gün 23:45’de TRT 1’de yayınlanan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”nın tekrarı her gün TRT 1’de ve TRT Diyanet’te yayınlanıyor.

 

Programın sunuculuğunu Diyanet İşleri Başkanlığı Radyosu Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat Kılıç, sahne arkası sunuculuğunu ise TRT 1’in sevilen dizisi 80'lerin oyuncusu Hacı Ali Konuk üstleniyor.

 

Bu haber 2063 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her Derde Deva Yaz Meyveleri
Her Derde Deva Yaz Meyveleri
Anne adayları için 15 yaz tüyosu
Anne adayları için 15 yaz tüyosu