MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ…


Günün Fırsatı

banner544

banner554


Günün Fırsatı


Günün Fırsatı

24 Kasım 2014 Pazartesi

7-24 Haberci’den Dev Anket

MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ…

28 Ocak 2014, 02:53
Bu makale 363 kez okundu
MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ…
Hakan ÇIRAK
Belediye başkan adayları belirlendi. Gözler meclis üyeliklerinde. Herkes, partilerin meclis üyeliği listelerini nasıl şekillendireceğini merak ediyor. Açıkçası bende başkan adayları kadar meclis üyesi listelerini önemsiyorum.

Gerçi CHP’nin Muratpaşa ve Konyaaltı belediye başkan adayları henüz belli olmadı. Bu iki önemli ilçede sıkıntı olduğu gözüküyor ama sanıyorum ki CHP riske girmeyecek ve mevcut başkanlarla devam edilecektir.

 Ki başka isimlerde aday gösterilse, Muratpaşa ve Konyaaltı belediyesini CHP’nin kazanacağını söylemek büyük bir tespit olmaz. Mevcut adaylar olmaz ise belki %5-10 oy azalır o kadar…

Bunun dışında belediye başkan adaylarının yanı sıra ortaya konulacak olan meclis üyesi listesinin de yerel seçimlerin sonuçlarına önemli oranda damga vuracağı kanısındayım.

Bazı ilçelerde özellikle de çok az oy farkı ile başkanların belirleneceği; Kepez, Döşemealtı ve Aksu gibi yerlerde meclis üyesi listesinin başkanın belirlenmesinde etkin olacağını iddia ediyorum.

Yukarıda ifade ettiğim ilçelerde (ve o ilçe durumunda olan diğer yerlerde) yanlış meclis üyesi listesi yapacak başkan adaylarının seçim sonunda çok küçük farklarla seçimi kaybedeceklerini müjdelemek isterim.

Tavsiyem, başkan adayı kadar hatta bazı noktalarda ondan da fazla önem arz eden meclis üyesi sıralamasına tüm partilerin tabanın talebine göre azami dikkat etmesi olacaktır. Bu açıdan baktığımda CHP’nin Muratpaşa ve Konyaaltı bölgesinde yaptığı temayülleri önemsediğimi söylemek isterim.

Zannediyorum temayül sıralamasının büyük oranda dikkate alındığı bir meclis üyeliği sıralamasında CHP diğer partilere göre “mukayeseli üstünlüğü” ele alacaktır.

 Doğal listeler sadece temayülle belirlenmeyecek. O listede yer almayan veya temayüle girmeyen önemli isimlerle, listelerin dengeli bir şekilde harmanlanması gerekecek. Bu konuda dikkatli davranılırsa, akıllıca davranılmış olur. Keşke AKP ve MHP de böyle demokratik bir yolu deneyip, sonuçlarını bir şekilde meclis üyesi listelerine yansıtsalardı.

Öte yandan CHP’nin yaptığı temayülde dikkatimi çeken bir nokta da  genç isimlerin listede kendisine yer bulması oldu.

 Örnek verecek olursam, Songül Başkaya’nın temayülden birinci çıkması takdire şayan  ve dikkat çekicidir. Bir süre Akdeniz Tv’de beraber sabah programı da yaptığım meslektaşımı bu vesile ile tebrik ederim.

Elbette böylesi tabanın oyunu alan genç isimlerin yanı sıra mesela Konyaaltı için genç ama tecrübeli ve temayüle girmemiş Murat Denizdelen gibi isimlerinde harcanmaması ve mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Konysiad nedeniyle  tanıma fırsatı bulduğum Denizdelen’in, kalitesi ile Konyaaltı Belediye Meclis üyeliğini önümüzdeki dönemde sürdürmesi ve hatta büyükşehir meclis üyeliği ile taçlandırması çok şık olur kanısındayım.

Sonuç itibarı ile iyi ve doğru yapılmış meclis üyesi listesi ile ortaya çıkan partilerin oy oranlarını ne kadar arttırdığını yapılan anketleri meclis üyeleri açıklandıktan sonraki anketlerle kıyaslama imkanımızın da olacağını ön görüyorum. Vakit, bekleme vakti…

Sağlıcakla Kalın…

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2014 Yılı Antalya'nın En İyi ve Çalışkan Belediye Başkanı sizce kim?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV