Reklamı Geç
  • Reklam
Muratpaşa Alzheimer’e dikkat çekti
Reklam

Muratpaşa Alzheimer’e dikkat çekti

Muratpaşa Belediyesi, Türkiye Alzheimer Derneği ve Artı Nefes Vakfı’yla birlikte 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

23 Eylül 2017 - 13:22
Reklam

Falez Yaşlı Evi’nde düzenlenen toplantıda Alzheimer hastalığı hakkındaki bilinmeyenleri ve merak edilenler konuşuldu. Açık havada gerçekleşen ve ilginin son derece yüksek olduğu toplantıda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve aynı zamanda ABD'de bu alanda çalışmalar yapmış Doç. Dr. Nur Ebru Barçın konuşmacı olarak katıldı.

Doç. Dr. Barçın, Alzheimer’in bellek, dil, görsel mekansal yetenekler gibi birden fazla alanda gelişen kayıp nedeniyle kişinin günlük yaşam aktivitelerini eskisi gibi sürdürememesine neden olan bir hastalık olduğunu söyledi. Genetik nedenlerden dolayı hastalığın erken yaşlarda da görülebildiğini belirten Doç. Dr. Barçın şunları söyledi:

“Hastalığın erken, orta ve ileri evresi mevcut. Erken evrede yeni olayları unutma gibi depresyon, günlük işlevlerde hafif düzeyde kayıp görülürken orta evrenin en önemli bulgusu davranış bozuklukları. Hastalığın ileri evresinde maalesef birey kişisel bakımı da dahil olmak üzere tüm günlük işlerinde başkasının bakımına muhtaç, hatta yatağa bağımlı hale gelebilir.”

 

 

Bu haber 5066 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ses Tellerini Korumak İçin 10 Öneri
Ses Tellerini Korumak İçin 10 Öneri
Koyu renk gözlüler kış depresyonuna daha kolay yakalanıyor!
Koyu renk gözlüler kış depresyonuna daha kolay yakalanıyor!