Noter Şartı Seçme Ve Seçilme Hakkını Zorlaştırır!

Noter Şartı Seçme Ve Seçilme Hakkını Zorlaştırır!

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı adaylığı teklifi için gerekli sayılan noterden onaylı 100 bin imza konusuna değindi.

Reklam
12 Ocak 2018 - 08:53
Reklam

Düzen; "değil 100 bin imza, inşallah biz 300 bin imza ile bu teklifi seçim kurullarına sunacağız.Ancak yüz bin imzanın noter onaylı olmasının anayasaya aykırı olduğunu düşünüyoruz.Zira bir çok hukukçu gibi Anayasa Mahkemesi eski raportörü, AK Parti eski milletvekili ve MKYK üyesi, Prof. Dr. Osman Can'ın görüşü de bu yöndedir" dedi.

   Ramazan Düzen:“Konu, Anayasanın 101. maddesinde düzenlenmektedir. Madde Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin usul ve esasların kanunla düzenleyeceğini söyler. Düzenleme ile sınırlama farklı şeylerdir.Düzenleme hakkın kullanımını mümkün kılmalıdır. Ancak bu hakkı kısıtladığında veya kullanımını zorlaştırdığında seçme ve seçilme hakkına müdahale anlamına gelir ve Anayasaya aykırı olur.” değerlendirmesinde bulundu. 

Seçme ve seçilme hakkının sınırlarının Anayasanın 67. maddesinde belirtildiğine de dikkat çeken Ramazan Düzen, “Onun da şartları Anayasanın 13. maddesinde sıralanmıştır. Aday gösterilmeyi zorlaştıracak veya ciddi bir mali külfet şartına bağlayacak düzenlemeler Anayasaya aykırı düşer. Noter şartı bu yüzden sorunlu.” dedi. 

 

 UYUM YASALARI GECİKMİŞTİR

Anayasa değişikliğinin geçici 21. maddesine göre uyum yasalarının referandumdan en geç 6 ay sonra çıkarılması gerektiğini ve bu sürenin geçen Ekim ayında dolduğunu belirten Düzen, Anayasal sürenin üzerinden 2,5 aya yakın süre geçti. Ancak henüz bu yasalar TBMM’ye bile sunulmuş değil.Bunu doğru bulmuyoruz dedi.Düzen, "Umarız ki iktidar uyum yasalarını da kanun hükmünde kararname ile çıkarma yoluna gitmez. Bu, kendisine yapacağı en büyük kötülük olur." ifadelerini kullandı.

                       

SEÇİM BARAJI VE TÜM BARAJLAR KALDIRILMALIDIR

Seçim barajının kaldırılması gerektiğine de işaret eden Düzen, partiler arası ittifaka imkan tanınmasını ve Hazine yardımının bütün partilere adil şekilde yapılmasını istedi.

Düzen sözlerini şöyle tamamladı:Biz uyum yasaları ile ilgili teklif ve önerilerimizi geçen hafta kamuoyu ile paylaştık. Şu ana kadar da bu değerlendirmelerimizi CHP, BBP ve Demokrat Parti’yi ziyaret ederek kendilerine sunduk.İktidar partisi ve diğer partilerden de randevu talebimize olumlu dönüş olduğu takdirde kendilerine bu tekliflerimizi sunmaktan memnuniyet duyacağız.

Bu haber 1962 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 milyon 871 bin çocuk okula gidemiyor!
1 milyon 871 bin çocuk okula gidemiyor!
AKP’li adaydan şok sözler: AKP Baas Partisi gibi devleti ele geçirdi
AKP’li adaydan şok sözler: AKP Baas Partisi gibi devleti ele...