Okul Haberimize Belediye’den Skandal Açıklama

Okul Haberimize Belediye’den Skandal Açıklama

Bir Pürüz nedeni ile havuza aktarıldı.

Reklam
11 Ocak 2017 - 19:32
Reklam

Bugün Gündeme getirmiş olduğumuz Aksu İlçesinde bulunan İncikpınarı Okulu için 2 defa ödenek çıkarılması haberi üzerine,Aksu belediyesi Sosyal Medya hesabı üzerinden bir açıklama yaparak başka bir skandala daha imza attı.

Bahse konu haberde geçen İncikpınarı okulu uzun yıllardır yapılmayıp kargas halinde kalmasına açıklama yapan AKP Aksu İlçe Başkanı Durmuş Kaan Şahin,Ödeneğin özellikle bu okul için geldiğini duyurmuş ve müjdeyi vermişti. Aradan geçen 1,5 yıllık bir süreden sonra benzer bir açıklamayı Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin’in yapması ise kafaları karıştırdı.

Aksu belediyesi sosyal medya hesabı üzerinden haberimize istinaden yayınlamış olduğu açıklamada Bir Pürüz çıktığını ve gelen paranın havuza aktarılarak başka okullar için harcağını duyurdu.

Ancak bu talihsiz açıklama ise akıllarda başka soruların gelmesine neden oldu;

Buradan tüm Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin,AKP Aksu İlçe Başkanı Durmuş Kaan Şahin,Aksu Milli Eğitim Müdürü,Antalya İl Milli Eğitim Müdürü ve Tüm yetkililere soruyoruz;

1-Milli Eğitim Mevzuatında Okullar için teçhizat haricinde herhangi bir ödenek çıkarılması doğru mu? Yada Nakti ödeme çıkartılıyor mu?

2-AKP İlçe Başkanı Durmuş Kaan Şahin Ödeneğin geldiği müjdesini veririken, herhangi bir pürüz olduğunu bilmiyormuydu? Eğer biliyor ise Aksuluları kandırmış olmuyor mu?

3-Pürüz devam eder iken Ödenek hangi şartlarda neden verildi?

4-Aksu Belediyesinin bahsettiği Pürüz nedir?

5-Bu Ödenek kayıt altına alındı mı? Ve hangi havuza aktarılarak ahngi okullara ne kadar harcama yapıldı?

6-Aksu Belediyesi 22.12.2016 tarihinde yapmış olduğu basın açıklamasında neden daha önce sorun çıktığını belirtmeyerek,sanki yeni ödenek çıkmış gibi açıklama yaptı?

 

Sormuş olduğumuz soruların cevaplarını muhataplarından beklerken Kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesini ve Yetkililerin görevlerini yapmaları için çağrıda bulunuyoruz.

İşte Aksu Belediyesinin o Skandal Açıklaması;

İNCİKPINARI OKULU İLE İLGİLİ KAMUOYU AÇIKLAMASI:

İncikpınarı İlkokulu ve Ortaokulu ile ilgili, aynı okula iki defa ödenek geldiği, ilk gelen 3,5 milyonun nerede olduğu yolunda haber yapılmıştır. Yapılan haber sonrasında kamuoyunu aydınlatmak için bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. 2015 yılında gelen ödenek İncikpınarı okulundaki bir pürüz nedeniyle Milli Eğitim Müdürlüğü’nün havuzuna aktarılmış olup, başka okul için kullanılmıştır. Bahse konu olan projedeki pürüzün kaldırılmasının ardından 2016 yılının aralık ayında gelen ödenek ise İncikpınarı İlkokulu ve Ortaokulu’nun tamamlanması için kullanılacaktır. Okulun yapımı için ihale süreci başlamış olup, 2017 yılının eylül ayına kadar okulun tamamlanması ihale maddesine eklenmiştir. 3,5 milyon liralık ödeneğin akıbetinin gizemini koruması gibi bir durum söz konusu olmayıp, bu ödeneğin buhar olup uçtuğu yaklaşımı da mümkün değildir. Belirttiğimiz gibi, ilk gelen bu ödenek Milli Eğitim Müdürlüğü’nin havuzuna aktarılmış olup, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başka okullar için kullanılmıştır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Daha Önceki yapmış olduğumuz haberi okumak için TIKLAYINIZ

 

Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatı şu şekilde;

SEKİZİNCİ BÖLÜM 

İlköğretim Okulu Yapımı ve Donatımı İşleri

Madde 69 – (Mülga: 14/6/1973 - 1739/61 md.)

Madde 70 – Köy okulları ile öğretmen lojmanlarının şehir ve kasabalarda yaptırılacak ilköğretim okullarının her türlü ihtiyaçları için köy veya kasaba içinde veya civarındaki araziden şahsi haklar mahfuz kalmak şartiyle, tedarik edilecek taş, kum ve kireç gibi yapı gereçlerinden hiçbir resim alınmaz.

İlköğretim kurumları için yaptırılacak bina ve tesislerle öğretmen lojmanları ve onarma işlerinde gerekli tuğla yapmak, kireç yakmak ve söndürmek, taş çıkarmak, iskele kurmak, kaldırımları işgal etmek gibi hususlarda girişilen işler serbest ve hiçbir resme tabi olmaksızın yapılır. Bu maksatla açılan çukurlar iş bitince kapatılır.

Ormanlardan çıkarılacak bu gibi gereçler hakkında 6831 sayılı Orman Kanununun 18 inci maddesine göre hareket olunur.

Madde 71 – Bu işler için gerekli kereste ihtiyacı Tarım Bakanlığı Orman Umum Müdürlüğünce en iyi şartlarla ve öncelikle karşılanır. % 10 temeddü hissesi alınmaz.

Madde 72 – İlköğretim kurumlarının ve öğretmen lojmanlarının inşaasında kullanılacak her türlü yapı malzemesinden, Devlet İktisadi Teşekküllerinde imal olunanlar, Bayındırlık Bakanlığı veya valiliklerin isteği üzerine ve bedeli karşılığında, diğer isteklere tercihan verilir.

Madde 73 – İlköğretim kurumlarının yapımında kullanılacak çeşitli gereçler Milli Eğitim ve Bayındırlık idarelerince sevk ve tesellümü şartiyle Devlete ve İktisadi Devlet Teşekküllerine ait vasıtalarla tercihli olarak ve indirmeleri tarife ile naklolunur ve limanlarda tahmil ve tahliye işleri de tercihli olarak yapılır.

Tarifelerde yapılacak indirme, her yıl Milli Eğitim ve ilgili bakanlıklarca müştereken tesbit ve tayin olunur.

Ayrıca, iller emrinde bulunan teşekküllere ait çeşitli nakil vasıtalarından gereğine göre faydalanılır.

Madde 74 – Okul ve öğretmen lojmanlarının onarımı ile teçhizat,mefruşat ve öğretim araç ve gereçlerinin yapımında Milli Eğitim Bakanlığı teknik öğretim müesseselerinden faydalanırlar.

Madde 75 – Okul yapımı ve donatımı işlerinde yardım ve hizmetleri değerlendirmek, inşaatın ucuza maledilmesi amaciyle;

a) Yurttaşların istiyerek yapacakları, taş, kum, çakıl, kerpiç, kireç ve tuğla gibi ayni yardımlar,

b) Yurttaşlar, kurumlar ve yardım derneklerince yapılacak nakdi yardımlar, kabul edilir ve değerlendirilir.

c) Emaneten inşa edilecek okul yapımı ve onarımı işlerinde halk ve gençlerden gönüllü olarak bedenen çalışacakların hizmetleri kabul edilir.

 

Kaynak: KADİR TEKİN
Bu haber 2503 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Şükrü Sözen’den Bilbordlu Seçim Çağrısı
Başkan Şükrü Sözen’den Bilbordlu Seçim Çağrısı
FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Manavgat Open başlıyor
FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu Manavgat Open başlıyor