Petrol talebinde yavaşlama bekleniyor

Petrol talebinde yavaşlama bekleniyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), OPEC öncülüğünde başlayan üretim kısıntısı sonucu örgüt üyesi olmayan ülkelerin üretim artırdığını ve üye ülkelerin ürettiği petrole talebin gelecek iki yılda önceki tahminlerinden daha yavaş büyüyeceğini belirtti.

Reklam
08 Kasım 2017 - 09:28
Reklam

OPEC bugün yayımladığı 2017 Dünya Petrol Görünümü raporunda elektrikli araçların hızla yayılması nedeniyle petrole olan talebin 2030’lu yılların ikinci yarısında platoya oturabileceğine dikkat çekerek talebin uzun vadeli seyrinin zayıflayabileceğini gösterdi.

OPEC ve OPEC üyesi olmayan Rusya liderliğindeki bazı ülkeler petrol piyasasındaki arz ve stok fazlasını azaltmak için üretimlerinde yıl başı itibariyle kısıntıya gitti. Rapor kısıntının fiyatları artırarak üretimde tekrar artış sürecini başlattığına dikkat çekiyor. Ancak OPEC ilerleyen dönemde pazar payının artacağını tahmin ediyor.

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo raporun giriş alan yazısında, “Üretim ayarlamaları konusunda gösterilen önemli taahhütlerin piyasaların bu yıl içinden geçtiği yeniden dengelenme sürecinin merkezinde yer aldığı açıktır” dedi.

Raporda OPEC’in ürettiği petrol olan talebin 2019 yılında günde 33.1 milyon varil düzeyinde olacağı belirtiliyor. Talep 2016’da kaydedilen 32.7 milyon varilin üzerinde olsa da geçen yılki raporda 2019 yılı için verilen 33.7 milyon varil tahmininin altında kalıyor.

Kaynak: sözcü
Bu haber 1083 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'NIN İYİLERİ KAHVALTIDA BULUŞTU
ANTALYA'DA
ANTALYA'DA "AKRAN ARABULUCU VE UZLAŞTIRICI LİDER ÖĞRENCİ"...
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d