Sergiyi ziyaret etmek için son günler!

Sergiyi ziyaret etmek için son günler!

ZAMANIN SESSİZ TANIKLARI - Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre sergisi 17 Şubat'ta kapanıyor.

10 Şubat 2019 - 11:05
Reklam

Türk resim sanatının en önemli portre koleksiyonu olan Ahmet Merey Koleksiyonu’ndan 81 eseri bir araya getiren “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre” sergisi, İbrahim Çallı’dan günümüze ülkemizin en önemli ressamlarını izleyiciyle buluştururken, Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örneklerle Türk modernizminin gelişimini de mercek altına alıyor.

Latince “kopyasını yapmak” anlamına gelen “protraho” sözcüğünden türeyen “Portre”, dünya resim tarihinin en önemli, en çok ürün verilen alanlarından biridir. Ölü kültleri ve cenaze ritüellerinden doğan portrecilik, zamanla bu dünyada var olunduğuna dair bir işarete, geçmişten geleceğe bırakılan bir tanıklığa dönüşmüş, böylece portre yaptıranların sayısı artarak portre ressamlığının gelişmesine yol açmıştır. Türk resim sanatı içinde de önemli bir yer tutan portre, ressam ve model kadar aynı zamanda toplumsal ve zihinsel dönüşümlerin yansıdığı bir sosyal tarih okuması da sunar.

6 Ekim 2018'den itibaren Antalya Kültür Sanat'ta açık olan sergi, 17 Şubat 2019 Pazar günü son kez görülebilir. AKS pazartesi hariç her gün 11.00 - 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 - 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
Detaylı bilgi: 0 242 242 0 257


Bu haber 676 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Diyabette tehlike çanları çalıyor!
Diyabette tehlike çanları çalıyor!
Gençler Dikkat: Kalp ‘Şakaya’ Gelmez!
Gençler Dikkat: Kalp ‘Şakaya’ Gelmez!