Türel Antalyalılarla Dalga geçiyor

Türel Antalyalılarla Dalga geçiyor

Çalışma başlıyordu, Şimdi Referandum çıktı

Reklam
19 Ekim 2017 - 12:38
Reklam

Antalya Büyükşehir  Belediye Başkanı Menderes Türel Seçim Vaadleri içerisinde Raylı sistemin uzatılacağını ve etap etap yapılacağını belirtmişti. Daha evvel yaptığı açıklamada 2017’nin ilk aylarında 3. Etap Raylı sistemin başlayacağını duyuran Türel, Bir türlü bitirilemeyen Süleyman Demirel Bulvarının yol çalışmaları nedeni ile 2017’nin sonuna sarktığını duyurdu.

Başbakan Binali Yıldırım ve Bakanlar Kurulundan Onayı alan Antalya Büyükşehir  Belediyesi büyük bir sevinçle Basın açıklaması yaparak çalışmaların bir an evvel başlayacağını duyurmuştu.

Ancak bugün alınan bir karar ve yapılan Yazılı basın açıklaması ŞOK etkisi oluşturdu. Her türlü izinlerin alınmasına karşın ve seçim vaadi olarak sık sık dile getirilen 3. Etap Raylı sistemin neden Referandum yapılma gereği duyulduğu akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

 

ÇALLI İÇİNDE AYNISI OLMUŞTU

 

Çallı Üst geçidi içinde daha evvel referandum çalışması yapan Antalya Büyükşehir Belediyesinin, bu yerin yapımı için 6 ay evvel ihale yapıldığı ortaya çıkmıştı. İhalesinin tamamlanan ve yapılmak için düğmeye basılan bir iş için neden referenadum yapıldığı o günlerde çok tartışma konusu olmuştu.

 

3.Etap Raylı sistem içinde her türlü hazırlıkların bitmesine , başbakanlık ve Bakanlar kurulundan her tülü olur alınmasına ve söz verilen günden geç kalınmasına karşın 5 kasım günü belirlenen Referandum çalışmasının neden yapıldığı merak ediliyor.

05.11.2016 Tarihinde Açıklama yapan Türel,çalışmanın 2017'de başlayacağını açıklamamıştı. İşte Türel'in o açıklama;

AntRay 3.Etap Varsak Hattı 2017 Yılında Başlıyor

5/11/2016

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel,  3.etap raylı sistem çalışmalarının 2017'de başlatılacağıni açıkladı. 

Antalya hafif raylı sistem Varsak'tan başlayarak Kepez ilçesinde devam edecek. Sakarya kavşağına geldiğinde iki ayrı kola ayrılacak olan raylı sistemin bir kolu Sakarya Bulvarına donerek Otogar Kavşağında mevcut raylı sisteme bağlanacak ayrıca Dumlupınar Bulvarıni takip ederek Akdeniz Üniversitesi ve Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaşacak. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nostalji travmayi ile birleştirilecek olan raylı sistem Işıklara kadar gidecek. Yine  nostalji hattının Işıklardan Eski Mezbahadan geçerek Meydana kadar uzatılması planlanıyor. 

İkinci kol raylı sistem ise Kepez Belediyesi önünden gecerek Kızılarık-Karacaoğlan Caddesi şeklinde devam ederek Şarampole gidecek. 

Üçüncü etap raylı sistem proje çalışmalarında sona geldiklerini belirten Başkan Türel, şu bilgileri verdi: “Toplam 28 kilometre olacak hattın 25 kilometresi Kepez’den geçiyor. Üçüncü etabı 2 sene içerisinde bitireceğiz. Varsak’tan başlayacak, otogar istikametinden üniversiteye dönecek, oradan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde sona erecek. Ayrıca nostalji tramvayı da Müzenin yanından Falez kavşağı üstünden üçüncü etapla birleştiriyoruz. Kepez- Santral’in içinden de bir kol geçiriyoruz. Varsak’tan bineceksiniz trene bir aktarmayla ister Işıklara, ister Havaalanına ister Uygulama Hastanesine istersen Aksu’ya EXPO’ya gideceksiniz. Antalya’nın tarihinde gördüğü en büyük yatırımlardan biri olacak. Son hazırlıkları yapılıyor, dün uzmanlarla 5 saat sadece bu projeyi çalıştık. 2017’nin Şubat- Mart aylarında ihaleyi yapıp, 2 sene içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. “

Şimdi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yaptığı yazılı açıklamayı noktasına bile dokunmadan aynen yayınlıyoruz.

 

Antalyalılar bir kez daha sandık başına gidiyor

 

3. Etap Raylı Sistem Projesi’ne de halk karar verecek

 

Referandum 5 Kasım’da

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, tüm büyük projelerinde olduğu gibi 3. Aşama Raylı Sistem Projesi’ni de halka soruyor. 5 Kasım Pazar günü saat 08.00’de başlayacak olan oylama Muratpaşa ve Kepez ilçesinde toplam 180 bin 529 kayıtlı seçmenin bulunduğu 23 mahallede gerçekleşecek. Proje, vatandaş evet derse hayata geçirilecek.

 

Katılımcı, şeffaf yönetim anlayışı ile Türkiye’nin en çok referandum yapan Belediye Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, önemli bir projeyi daha halkın onayına sunuyor. Başkan Türel’in göreve gelmesiyle, önemli projelerin kararlarını kendisi vermeye başlayan Antalyalılar, bir kez daha sandık başına gidiyor. Tüm hazırlıkları tamamlanan ve ihale aşamasına gelen mega projelerden 26 kilometrelik 3. Aşama Raylı Sistem Projesi 5 Kasım Pazar günü vatandaşların tercihine sunuluyor. Daha önce Raylı Sistem 2’nci Etabı, Şarampol Projesi, Ulaşım Master Planı, Çallı Üst Geçit Projesi, Doğu Garajı ve Çevresi Kentsel Tasarım Projesi, Üçgen Katlı Otopark Projesi’nin kaderini kendi belirleyen Antalyalılar, şimdi de 3. Etap Raylı Sistem Projesi için karar verecek. Dev proje Antalyalılar “Evet, istiyoruz” derse hayata geçirilecek.

23 MAHALLEYİ KAPSIYOR

3. Etap Raylı Sistem Projesi’nin geçtiği Kepez ve Muratpaşa ilçelerindeki 23 mahallede referandum yapılacak. Referandum, toplam 180 bin 529 seçmenin bulunduğu Muratpaşa ilçesindeki Meltem, Bayındır mahalleleri ile Kepez ilçesindeki Atatürk, Ayanoğlu, Demirel, Emek, Fabrikalar, Fevzi Çakmak, Gazi, Gündoğdu, Kanal, Karşıyaka, Kuzeyyaka, Kültür, Mehmet Akif Ersoy, Sütçüler, Teomanpaşa, Varsak Karşıyaka, Yenimahalle, Yeniemek, Yenidoğan, Yeşiltepe, Zafer mahallelerini kapsıyor.

OYLAMA 5 KASIM’DA

Normal bir seçim disiplininde yapılacak referandum, seçim kurullarından alınan seçmen listeleri üzerinden yapılacak. Vatandaşlar kimlikleri ile gelip imza karşılığı tercihini kullanacak. Sandık kurulları nezaretinde, gizli oy yönteminde yapılacak referandumda, vatandaşlar kabinlerde “Evet”  ya da “Hayır” yazılı pusudan birini tercih ederek, damgalı zarf içinde sandıklara atacak. Tam bir seçim ciddiyetinde yapılacak referandumda, halk “Evet, projeyi istiyoruz” derse, proje süratle hayata geçirilecek

OKULLARDA OY KULLANILACAK

Vatandaşlar, 5 Kasım Pazar günü saat 08.00- 17.00 saatleri arasında oylarını kullanabilecek. Seçmen sayısının fazlalığı sebebiyle oylama belirlenen okullarda yapılacak. Oylama Yüksek Seçim Kurulu’nun 2016 seçmen listesine göre belirlenen listeler doğrultusunda yapılacağından, 2016 yılı sonrası proje güzergahında bulunan mahallelere taşınan vatandaşların muhtarlıktan ikametgah belgesi almaları ve tüm seçmenlerin kimliklerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

ESNAF DA OY KULLANACAK

3. Etap Raylı Sistem güzergahı üzerinde dükkanı bulunan bölge esnafı o mahallelerde ikamet etmeseler dahi oy kullanabilecek. Bölge esnafı güzergah üzerinde dükkanlarının bulunduğunu gösteren gerekli belgelerle halk oylamasında tercihini yapabilecek. Vatandaşlar, nasıl ve nerede oy kullanacakları konusunda broşürlerle bilgilendirilecek.

VARSAK’TAN MELTEM’E

Varsak’tan başlayarak Otogar, Üniversite, Adliye ve Meltem Mahallesi, Devlet Hastanesi istikametinden Müze bölgesine uzanacak üçüncü etap raylı sistem yaklaşık 26 km uzunluğunda olacak. Ayrıca mevcut nostaljik tramvay sistemi de tümüyle yenilenerek bu yeni hatta bağlanacak. Böylece Antalya’nın en önemli noktalarına, örneğin havaalanına, otogara, üniversiteye, adliyeye, hastaneye, Kalekapısı’na doğrudan raylı sistemle ulaşılabilecek.

 

 

 

Bu haber 3583 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANTALYA'DA
ANTALYA'DA "AKRAN ARABULUCU VE UZLAŞTIRICI LİDER ÖĞRENCİ"...
Satsuma mandalinanın ihracat yolculuğu 8 Ekim’de başlıyor
Satsuma mandalinanın ihracat yolculuğu 8 Ekim’de başlıyor
http://feed.reklamaction.com/feed/get/xml/61cbbed3163c683385f981df03880b0d